„Bóg pragnie, by wszyscy ludzie zostali zbawieni i doszli do poznania prawdy”
(2 Kor 5,14).
Kościół jest misją, de facto więc nie może robić nic innego, jak głosić Dobrą Nowinę. Powołaniem Kościoła jest misja. Misyjność jest prawdziwym fundamentem Kościoła. Każdy z nas ma w Kościele do spełnienia określone zadania, czyli misję. Co więcej, możemy bez przesady powiedzieć, że każdy ochrzczony powinien być misjonarzem tam, gdzie jest – w środowisku swojej pracy, w swoim domu i swojej Ojczyźnie. Chrześcijanin jest odpowiedzialny za dzielenie się swą wiarą z innymi. Konkretnym przejawem naszej troski jest zaangażowanie się w dzieła na rzecz misji. Należy oraz trzeba wspierać misjonarki i misjonarzy nie tylko modlitwą, ale także ofiarami.
Aktualnie poza granicami kraju mamy około 3.158 polskich misjonarzy i misjonarek. W tej liczbie 2.040 posługuje na misjach „ad gentes”, tzn. na terenach uznanych za misyjne przez Kongregację Ewangelizacji Narodów, natomiast około 1.000 osób wyjechało do pracy misyjnej na tereny dawnych krajów bloku postsowieckiego.
Nikt z nas nie może pozostać obojętny na sytuacje, w jakiej żyją miliony ludzi w krajach misyjnych. Nawet w niewielkim zakresie, ale zgodnie z naszymi możliwościami i wrażliwością winniśmy i my stać się misjonarzami miłosierdzia dla bliźnich w potrzebie.
Modlitwa za misjonarzy
Panie Jezu Chryste, dopomóż nam być pełnymi zapału i gorliwości w niesieniu pomocy innym, a przede wszystkim w niesieniu Dobrej Nowiny wszędzie tam, gdzie się znajdziemy. Pomóż nam, znajdować odpowiedni sposób, aby skutecznie przyjść z pomocą potrzebującym. Niech dzięki naszej modlitwie i drobnym gestom, jak najwięcej ludzi usłyszy Dobrą Nowinę o Zbawieniu.
Amen