Program Nadzieja
O Nadziei
Zasady
Deklaracja
Blankiet wpłat
Kontakt
Kwartalnik Lafia
Ostatni numer:


Prenumerata
Archiwum
Redakcja
Przetłumacz stronę


Odpust w Parafii Salvatierra.

Odpust w Parafii Salvatierra.

Parafia p.w. Dobrego Pasterza w wiosce Salvatierra jest najmniejszą parafią Wikariatu Apostolskiego Ñuflo de Chávez. Oddalona zaledwie 20 km od Urubichá, jednakże dwie rzeki (Río Blanco i Río Negro) sprawiają, że komunikacja, szczególnie w porze deszczowej, jest poważnie utrudniona. Na rzekach tych nie ma mostów dlatego też trzeba przeprawiać się przez nie za pomocą prostego, indiańskiego kajaku (canoa). Geograficznie jest to teren przed-amazonii; jest to rezerwat przyrody i park krajobrazowy. Parafia nie posiada własnego duszpasterza, obsługiwana jest od 1981 r. przez proboszcza z Urubichá.

W latach 30.tych XX w. teren nad brzegiem Río Negro zamieszkiwało nieosiadłe wówczas jeszcze indiańskie plemię Sirionos, które stanowiło stałe zagrożenie dla z ewangelizowanej w połowie XIX wieku społeczności Guarayos. 23 lipca 1938 r. Hildeberto Walpoth OFM (1901 – 1992), misjonarz i proboszcz z Urubichá, zdołał osiedlić pierwsze rodziny Sirionos. Powstała wioska stanowiąca pewnego rodzaju zaplecze agralne i hodowlane (miejsce wypasu bydła) dla misji franciszkańskiej wśród Guarayos. Miejscowa ludność została otoczona stałą opieką duszpasterską - zasługa Yukundo Janosko OFM (1892-1986), węgierskiego misjonarza, który pracował w Salvatierra w latach 1940-1981, całkowicie oddając serce i duszę lokalnej społeczności.

Ważnym wydarzeniem dla wioski było oddanie do użytku w dniu 4 grudnia 1945 r. pierwszego kościoła. Świątynia i parafia zostały zadedykowane Jezusowi, Dobremu Pasterzowi. Sama zaś wioska przyjęła nazwę Salvatierra na cześć pierwszego misjonarza plemiona Guarayos, ks. Grzegorza Salvatierra. W 1992 r. pierwotny kościół uległ całkowitemu zniczeniu i od roku 2009 wioska może poszczycić się nową świątynią zbudowaną dzięki zaangażowaniu o. Waltera Neuwitrth OFM. Wioskę zamieszkuje obecnie ok. 200 wiernych i święto parafialne przypada w IV Niedzielę Wielkanocną, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Tegoroczne obchody patronalne związane były z jubileuszem 75-lecia fundacji osady. Trzydniowe obchody wypełniły uroczystości religijne celebrowane w tradycyjnej oprawie pamiętające jeszcze czasy redukcji franciszkańskich wśród Guarayos. W codziennych procesjach i liturgii Mszy świetej uczestniczyło miejscowe cabildo (indiańska rada starszych), cała społeczność oraz zaproszeni goście (m.in. liczna reprezentacja wiernych z parafii Urubichá).

Nie zabrakło także ludowej zabawy w formie festynu zorganizowanego przez miejscowe władze cywilne. Miały miejsce rozgrywki sportowe, degustacja lokalnych potraw oraz zabawa taneczna. Wierność tradycji i wczeobecna młodość mieszały się ze sobą. Są to chwile, które rekompensują wszelkiego rodzaju trudy misyjnego posługiwania.

 

Kasper M. Kaproń OFM

 

  

Polecamy
Fan Page


Laikat misyjny
Zdjęcie z galerii
Plus
Archiwum wiadomości
Intencje Papieskie
Muzeum misyjne
Intencje dla misjonarzy
Pobierz
Szukaj
Polecamy
Zaloguj